Filmy dokumentalne o fotografach, cz.1

_

Selektywny wybór najlepszych filmów dokumentalnych o fotografach mody i nie tylko.
Część 1.

1989 – Helmut Newton – Frames from the Edge

Helmut Newton – znany chyba każdemu, kto choć trochę interesuje się fotografią. Pamiętam z młodości jak zza witrnyn księgarni wyzierały wielkie wydawnictwa albumowe z jego pracami: Works i Sumo. Newton nigdy nie niszczył swoich negatywów jak inni (aby zdjęcia nabrały większej wartości) – przeciwnie, jego prace kopiowały się w wielkich nakładach, przez co stał się najbardziej rozpoznawalnym nazwiskiem w świecie foto. Jego zdjęcia to esencja lat 80, czyli okresu największej koniunktury w gospodarkach zachodnich. I o tym też opowiadają jego fotosy: moda, luksus, sex, hedonizm – oczywiście w bardzo specyficznym, wysmakowanym stylu tego niemiecko-austarlijskiego fotografa o żydowskim pochodzeniu. Nikt wcześniej nie fotografował tak jak Newton, po nim nastały rzesze naśladowców i kontynuatorów. Fetyszyzm, akty, piękne modelki – interesowały go tylko kobiety. Swoje bahaterki nazywał Próżniaczkami z XVI dzielnicy. Paryż, także Los Angeles, południe Francji i Berlin – to ulubione miejsca jego opowieści. Zupełnie nie odnalazł się w alternatywnym Londynie lat 60, skąd szybko wrócił do Paryża. Jego tematy: Pokoje hotelowe, baseny (prywatne), blichtr – jak sam przyznaje to wspomnienia z przedwojennego dzieciństwa. Urodził się w 1920 w Berlinie w zamożnej rodzinie, która w 38r. wsadziła go samego na prom do Australii, ratując od nazistowskiej zagłady.

Spośród dokumentów o Newtonie, najważniejszy to: „Frames from the Edge” z 89. Dostępny w sieci, nawet w całości na YT.  Jest też wersja z polskim lektorem (trzeba poszukać), gdyż film był emitowany w polskiej tv.

2007 – Helmut by June

Kolejny Dokument wart polecenia to: „Helmut by June” [2007] – zrealizowany po śmierci Newtona [2004] przez jego żonę Australijkę June. Dostępny w sieci w całości lub na YT w 5 częściach.

1995 – Richard Avedon: Darkness and Light

Richard Avedon – kolejny obok Newtona najbardziej znany fotograf XX wieku. Amerykanin żydowskiego pochodzenia urodzony w 1923 w Nowym Jorku. Portrecista, robił modę, reklamę, ale przede wszystkim dokument społeczny. Jego zdjęcia stylistycznie osadzone są w latach 50, proste wręcz minimalistyczne. Fotograf legenda, umarł „na Scenie jak Molier”, czyli w trakcie sesji gdzieś w Ameryce, w 2004.

Dokument dostępny jest na YT.

2010 – David Bailey. Fotograf gwiazd

David Bailey – to słynny brytyjski fotograf lat 60-tych związany głównie z Londynem, wtedy Swinging London. Dla mnie przede wszystkim to fotograf, który stał się pierwowzorem bohatera w filmie M. Antonioniego: „Powiekszenie”. I w tym kontekście dokument o D. Bailey’u (2010r), staje się bardzo godny polecenia. Poza tym Bailey jest autorem ikonicznych już portretów The Beatles, The Rolling Stones i innych brytyjskich sław. W 2001 otrzymał tytuł szlachecki za zasługi na polu fotografii. Był mężem Catherine Deneuve. [Film dostępny z lektorem polskim].

2012 – The Many Lives of William Klein

W 2012 ukazał się bardzo ciekawy dokument o amerykańskim fotografie, może nie tak bardzo znanym jak poprzednicy…

William Klein urodził się w 1928 lub 26 w NY, ale od roku 1948 lub 49 zamieszkał na stałe w Paryżu. Nie od razu wiedział co chce robić w życiu. W czasie wojny był radiooperatorem. Po wojnie studiował socjologię i historię teatru na Sorbonie. Następnie praktykował u kubisty Fernanda Legera, który namawiał podopiecznych do wyjścia z atelier. I tak też zrobił Klein, a na fotografię zdecydował się chwilę później. Fotografował głównie ulicę. Nie zagłębiał się specjalnie w techniczne aspekty fotografii, ale jak się okazało, nie przeszkodziło mu to w karierze. Jego zdjęcia często nieostre i nie najlepiej naświetlone odkrył w połowie lat 50-tych dyrektor artystyczny amerykańskiego Vogue, uznając je za świeże i odkrywcze. I tak to się zaczeło.

2006 – Annie Leibovitz: Życie w obiektywie

Annie Leibovitz to amerykańska fotografka żydowskiego pochodzenia. Annie była/jest lesbijką, a wspominam o tym dlatego, gdyż była w związku z inną znaną amerykańską żydówką czyli z Susan Sontag – słynną krytyczką kultury, która napisała także książkę o fotografii pt. „O fotografii” – zbiór esejów o amerykańskiej fotografii z lat 40 i 50. Rozdział pierwszy to stała lektura na studiach kulturoznawczych. Nie jestem fanem twórczości Annie Leibovitz, ale film ukazujący jej sposób pracy jest jak najbardziej godny polecenia, dostępny z polskim lektorem.

2010 – Bill Cunningham New York

Na koniec film o człowieku z aparatem. W piśmie The New York Times jest rubryka: jak ubierają się nowojorczycy. Niestrudzenie od 40 lat fotografuje ich Bill Cunningham – fotograf mody ulicznej. Fotografia uliczna jest praktycznie anonimowa. Jego zdjęcia, jego praca to jak katalogowanie codzienności. Gdyby nie dokument, świat nigdy nie usłyszałby jego nazwiska. Ten film jest o etosie pracy i pasji. Ale żyjąc w Nowym Yorku i robiąc to, co się kocha – czego chcieć więcej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *